HÍRFOLYAM

favicon5_4
2024 | 10| 21

PALOTA Környezetvédelmi Kft.

Hulladék újrahasznosítási technológia továbbfejlesztése
pirolízis olajok gazdaságosabb előállítása és alkalmazása céljából.

(2020-1.1.2-PIACI-KFI-2021-00226)

 

A Palota Környezetvédelmi Kft. többéves kutatómunkával, egy új hidrogénező technológiai rendszert hozott létre, célzottan gumi-, és műanyag pirolízisből származó olajok hasznosítására. A hasznosulás során nagyobb értékű olajipari nyersanyagok, illetve olajtermékek képződnek, ami előnyös a pirolízis technológián alapuló vállalkozások gazdaságos működése szempontjából, és hulladékgazdálkodási szempontból is, mivel a pirolízis olajok ára képződési állapotukban rendkívül alacsony.

A technológia nem csak pirolízis technológiák esetében alkalmazható, de alkalmazható más hőbontáson, és krakkoláson alapuló hulladékkezelő technológiák esetében is. Elsősorban – de nem kizárólagosan – 5000-10.000 t/év hulladékfeldolgozási kapacitású üzemeknél.

A projekt KFI munkái során folyamatos üzemű, kis élőmunka igényű új hidrogénező technológiát hoztunk létre, amelynek több elemét a jövőben szabadalmaztatni kívánjuk. A reaktorok mindegyike külön funkciót lát el, kémiai előkezelő, gyantamentesítő, aktív előmelegítő, és hidrogénező funkciókat, eltérő töltetekkel, illetve katalizátorokkal. Az 1:10 arányú méretnöveléssel, egy kb. 2.000 cm3/órás kapacitású reaktor rendszert építettünk, 1.000 cm3 főreaktor térfogattal. A teljes többreaktoros rendszert tekintve 3.300 cm3 összes reaktor térfogattal. Ez kb. 3-4 m3/hó termelést jelent, ami egy gyógyszeripari vagy festékipari méret.

A kísérleti munkákban alvállalkozó partnereink voltak a gépészeti szakipari munkákban a Petrol Kft., a kémiai analitikai és módszerfejlesztési munkákban, valamint a katalizátorfejlesztési munkák preparatív részében a Bálint Analitika Kft., a katalizátorfejlesztési munkák elméleti részében tanácsadással és XPS mérésekkel a HUN-REN Energiatudományi Kutatóközpont.

A laboratóriumi reaktor rendszer működését távolból is tudtuk követni, a fizikai paramétereket a kidolgozott szoftverrel rögzítettük. A KFI munkák során, a dokumentált kémiai KFI üzemórák száma meghaladta 2.500 órát, amelyek között volt 648 órás, tehát közel egy hónapos kémiai tartam kísérlet is, de többszáz órás kísérleti ciklus több is volt. A gépészeti jellegű, és szabályozástechnikai fejlesztések összes óraszáma ennek kb. duplája, bizonyosan meghaladta az 5000 munkaórát, mivel azok a kémiai kísérletekkel párhuzamosan is folytak.

A közel 30 napos kísérleti ciklus alatt sem tapasztaltunk katalizátor aktivitás csökkenést, és ez nagyon biztató eredmény volt a katalizátor csereciklusok ideje szempontjából, mert legalább 6 hónapra csereciklus valószínűsít.

Az új méretnövelt rendszer tartalmazza a reaktor elemeket és a járulékos elemeket, a szeparátorokat, a gázelválasztó rendszereket. A nem hasznosítható hulladékgázokat a 100 cm3-es reaktor és az 1.000 cm3-es reaktor esetén is gázmosó közbeiktatásával engedtük a légtérbe.

Ez fontos és szükséges méretnövelési lépcső a 10.000 t/ év kapacitású gumi, és/vagy műanyag pirolízis üzemekhez alkalmas ipari hidrogénező rendszerek prototípusának a megvalósításához, amely még egy további kb. 1:10 arányú méretnövelést feltételez. Ennek eléréséhez a félüzemi rendszert egy pirolízis üzem területére szükséges telepítenünk, és körültekintően tesztelnünk. Valamint vizsgálnunk szükséges a technológia összekapcsolásának változatait a pirolízis rendszerhez. Ez szabályozástechnikai és környezetvédelmi problémák megoldását igényli közösen a pirolízis technológiával.

A munka utolsó harmadában publikációkkal és nemzetközi előadásokkal (IFAT München) ismertettük a KFI munkánkat, és számos együttműködési ajánlatot kaptunk. A munka iránt nem csak a hazai, de külföldi kis és középvállalkozások is érdeklődnek.

 

 

 

<<< Vissza az előző oldalra

 

 

 

 

További információ kérhető:
Palota Kft., Kapcsolattartó: Dr. Varga A. Tamás
Telefon: +06309313662, E-mail: palotakutatas@gmail.com
Honlap: http://www.palotakft.hu/

 

<<< Vissza az előző oldalra